Politik v (Česko)Slovenskom štáte. János Esterházy 1901-1957
Poľský historik a politológ, profesor Arkadiusz Adamczyk plasticky približuje život a politický profil Jánosa Esterházyho.
János Esterházy za svojho života vyvolával rozporuplné emócie a vzbudzuje ich i po smrti. Uhorský šľachtic s poľskými koreňmi; najbohatší´ slovenský Maďar; politik medzivojnového Československa a vojnového Slovenského štátu; poslanec, ktorý nehlasoval za deportácie slovenských Židov; predstaviteľˇ piatej kolóny; politický väzeň v gulagu, martýr... Má mnoho prívlastkov, ale stále existuje mnoho skutočností, ktoré o ňom nevieme.
Poľský historik a politológ, profesor Arkadiusz Adamczyk plasticky približuje život a politický profil Jánosa Esterházyho. Na základe rozsiahleho archívneho výskumu, textovej analýzy dobovej tlače, rozboru stenografických záznamov z parlamentných schôdzí, analýzy memoárov a množstva odbornej literatúry zachytávajúcej spoločensko-politickú situáciu daného obdobia, sa mu podarilo podrobne zmapovať politické aktivity, angažovanosť za práva menšín (osobitne maďarskej) a Esterházyho politickú kariéru, ktorú systematicky rozvíjal na domácej československej scéne, neskôr vo vojnovej Slovenskej republike, ale i v zahraničí. Politická angažovanosť ho po roku 1945 pripravila o slobodu. Uvrhla do väzenia v sovietskom gulagu, ktoré napriek zhoršenému zdravotnému stavu prežil, v neprítomnosti bol odsúdený retribučným súdom na smrť. Po presune do Československa, naliehaní rodiny a zásahu vládnej moci zmenili verdikt na doživotie. Kniha poukazuje na jeho vnútornú silu plynúcu z viery v Boha, ktorú prejavoval v tých najneľudskejších podmienkach až do svojho skonu vo väznici v Mírove.
Kniha prináša potrebné nové poznanie o tejto významnej a istým spôsobom kontroverznej osobnosti stredoeurópskych dejín prvej polovice 20. storočia.
Publikácia vznikla vďaka finančnej podpore Polska Fundacja Narodowa.